Yandex Kullanım Oranı Bing’i Geçti

0
9
Yandex Kullanım Oranı Bing’i Geçti

Çok da eski olmayan arama motoru pazarı, özellikle Google’ın ilk faaliyete başladığı dönemlerde pek rekabetli sayılmazdı. Ancak Google arama motoru pazarına giriş yaptığı günden itibaren kullanıcılara yaşattığı deneyimler ile şuan bu pazardaki en büyük hisseyi elinde tutmaya devam ediyor. Çeşitli ülkelerden, çeşitli markalarla atılım yapılmış olsa da 1998 yılından itibaren başlayan hikâyesi ile arama motoru pazarını günümüze kadar Google elinde tutmayı başardı ve her geçen gün de gücüne güç katmaya devam etti. Hatta arama motorları hakkında ilgi ve bilgi sahibi olan herkes, Google’ın tahtının hiçbir zaman sallanamayacağını düşünüyordu.

Amerika vs Rusya – Dijital Savaş

Ancak temeli Amerika’da atılan ve bir Amerikan anonim şirketi olan Google’a karşı, siyasi alan da en büyük rakibi Rusya bir atağa geçti ve arama motoru pazarında resmen bir siber savaş başladı.

Yandex, birkaç yıl önceye kadar geçmişi Google’dan bile bir yıl eski olan, 1997 yılında arama motoru pazarına giriş yapmış, ancak daha çok bölgesel kalmış bir arama motoruydu.

Ancak günümüzde, özellikle son yıllarda tüm dünya genelinde ve ülkemizde oldukça büyük yatırımlar yaptı ve özellikle marka bilinirliğini inanılması güç bir oranda arttırdı.

Arama Motoru Pazarında Rekabet Kızışıyor

Son açıklanan verilere göre de, arama motoru pazarında yıllarca göremediğimiz rekabet ortamının kızıştığı ve ilerleyen yıllarda çok daha fazla kızışacağı ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalara göre Kasım-Aralık ayı dönemlerinde arama motoru pazarında son yıllarda ismi çok sık duyulmaya başlanan Yandex, dünya genelinde 4.2 milyar arama sorgusu alarak arama motoru pazarındaki payını yüzde 2.8 oranına çıkartmayı başardı. Bu oran Yandex’i arama motoru pazarında dördüncü sıraya taşıdı.

Microsoft’un arama motoru pazarındaki oyuncusu Bing ise bahsettiğimiz bu dönemde 4.4 milyar arama sorgusu ile yüzde 2.5 oranında bir pay aldı ve Yandex tarafından geçilerek, arama motoru pazarında beşinci sıraya geriledi.

Google’ın Tahtı Sağlam

Yukarı da bahsettiğimiz gibi 1998 yılından itibaren arama motoru pazarında en çok bilinen ve kullanılan arama motoru ünvanına sahip olan Google, diğer arama motorlarını kullanım oranları ile ezip geçmeye hâlâ devam ediyor.

Kasım-Aralık döneminde, dünya genelinde 114.7 milyar arama sorgusu ile rakiplerine açık ara fark atan Google, arama motoru pazarının yüzde 65.2 oranını elinde tutuyor.

Arama Motorlarının Kullanım Oranları

Google, yüzde 65.2
Baidu, yüzde 8.2
Yahoo, yüzde 4.9
Yandex, yüzde 2.8
Bing, yüzde 2.5

Önceki İçerikAlan Adı (Domain) Yaşının Önemi
Sonraki İçerikGoogle Bağlantı Ticaretine Savaş Açtı
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz