SEO Odaklı Alan Adı (Domain) Ölçütleri

0
55
SEO Odaklı Alan Adı (Domain) Ölçütleri

Arama motorlarının sonuç sayfalarında hedef sitenin hedef kelimelerdeki sıralamasını iyileştirmek amaçlı çalışmalar bütünü SEO için en temel ölçütler alan adları yani domainler ile ilgilidir. Çünkü alan adları bir web sitesinin ve SEO çalışmalarının başlangıç noktasıdır. Bu yüzden alan adı seçilirken ve seçildikten sonra dikkat edilmesi gereken hususlar (ölçütler) mevcuttur. Bu ölçütleri Google ve diğer arama motorlarının güncel algoritmalarına uygun bir şekilde sizlere aktarmak istiyorum.

Alan Adında Anahtar Kelime Geçmeli

Özellikle Google’ın resmi kaynakları ile doğruladığı gibi arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamayı belirlerken dikkate aldığı bir SEO ölçütü de alan adında anahtar kelime geçme oranıdır. Bir örnekle açıklamam gerekirse laptop satışı yapan bir e-ticaret sitesinin alan adında laptop geçmelidir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi daha önce sizlere aktardığım “Alan Adında Anahtar Kelime Geçmeli” başlıklı SEO ipucundan edinebilirsiniz.

Alan Adı Uzantısı Doğru Seçilmeli

Alan adı uzantısı seçerken önce bir hedef kullanıcı analizi yapmak gerekir. Web sitesi global ziyaretçilere yönelik mi yoksa yerel ziyaretçilere daha mı yatkın? Bu sorunun cevabını analiz ederek bulmalı ve alan adı uzantısını buna göre seçmelisiniz. Eğer global ziyaretçi trafiği sağlamak istiyorsanız “com, net, org” ve benzeri global uzantıları kullanmalısınız. Örneğin Türkçe arama yapan ziyaretçileri hedeflemek isterseniz “tr” uzantılı alan adları SEO çalışmalarında avantaj sağlayacaktır. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi “Alan Adı (Domain) Uzantılarının SEO İçin Önemi” başlıklı SEO ipucundan edinebilirsiniz.

Alan Adı Gereksiz Uzunlukta Olmamalı

Gereksiz uzunluktaki alan adları hem ziyaretçi hem de arama motorları göz önünde bulundurulduğunda tercih edilmemeli. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi laptop satışı yapan bir e-ticaret sitesinin alan adı “acerasusmsilaptopfiyatlari” şeklinde olması gereksiz uzunlukta bir seçim yapılmış olduğunu gösterir. Burada hedef kelime “laptop fiyatları” olarak gözüküyor. Buna göre “laptopfiyatlari” com veya diğer uygun uzantılar daha doğru bir seçim olurdu. Laptop markaları da bu alan adına subdomain veya alt sayfa olarak desteklenerek diğer kelimelerde de SEO çalışmaları yapılabilirdi.

Yaşlı Alan Adları Güven Verir

Aslında alan adları ile ilgili ölçütler arasında üzerinde çok durulmaması gereken bir konu. Bunun nedeni SEO çalışmalarına çok etkisi olmaması ile ilgili değil, seçim şansının genelde olmaması ile ilgilidir. Yeni bir proje varsa ve bu projeye uygun yaşlı bir alan adı kullanma imkanı varsa etkili bir ölçüttür. Yoksa SEO çalışmalarında avantaj elde edilmesi adına oturup alan adının yaşlanması beklenemez. Bu ölçüt ile ilgili “Alan Adı (Domain) Yaşının Önemi” başlıklı SEO ipucundan bilgi edinebilirsiniz.

Diğer Alan Adı Ölçütleri

  • Alan adının tescil bitiş tarihinin uzun olaması avantaj sağlar
  • Alan adı whois bilgilerinin gizli olmaması güven verir
  • Normal alan adları subdomain adreslere göre daha avantajlıdır
  • Alan adının geçmişi önemlidir (IP değişiklikleri, whois değişiklikleri, site değişiklikleri)
  • Alan adının sahibinin kaç kere değişmiş olduğu da önemlidir
  • Site içeriklerinde bağlantısız url geçmesi önemlidir (örn: SEO ipuçları bulunan sercansanal.com güzel bir…)

Eğer alan adı seçilmemiş bir proje için SEO çalışması yapılacaksa, bu faktörlere dikkat edilmesi çok önemlidir. Alan adının doğru seçildiği bir projenin SEO çalışmalarında maliyet, zaman ve başarı yönünden oldukça büyük avantajlar sağlanabilir.

Önceki İçerikAlan Adı (Domain) Uzantılarının SEO İçin Önemi
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz