SEO Nasıl Yapılmalı?

0
6
SEO Nasıl Yapılmalı?

SEO Nasıl Yapılır? Sorusundan önce, nasıl yapılmalı sorusuna cevap vermek isterim. Çünkü SEO ile ilgili sonsuz fikir, tecrübe ve teknik mevcut. Ancak ne yazık ki bunların hepsi faydalı, etik değil. İşte bu noktada bir ayrım yapmamız gerekiyor. Sadece arama motoru sonuçlarında üstlerde mi çıkmak istiyorsunuz yoksa hem kaliteli bir web siteniz olsun, hem sıralamanız yüksek olsun, hem de kalıcı olsun mu istiyorsunuz? İşte öncelikle kendinize bu sorununun kesin bir cevabını vermeniz gerekir. Ben ömrüm boyunca her zaman “etik, kalıcı, ziyaretçi odaklı” arama motoru optimizasyonu yaptım ve çok başarılı oldum.

Bu konu ile ilgili Perşembe günü Google İnternet Reklamcılığı Programı’nda Google Arama Kalitesi Uzmanı Moris Kastro ile yaptığım yüz yüze bir sohbette, Google’ın bir insan gibi olduğunu, etik olmayan, ziyaretçi değil arama motoru odaklı yöntemlerle yapılan SEO çalışmalarında kısa bir süreliğine büyük etki görüldüğünü, ancak ondan sonra telafisi mümkün olmayan bir şekilde zararlara yol açıldığını konuştuk.

Bu konuyu bir örnekle açıklamak istiyorum. Yeni tanıştığınız bir insan sizin güveninizi kazanmak için elinden geleni yapıyor, siz de buna aldanıp o insanın sizin için önemli olan insanlar arasındaki sıralamasını hızlı bir şekilde yükseltiyorsunuz. Kısa süre sonra bir de bakmışsınız ki belki de bu insan sizin için hayattaki herkesten daha değerli bir konuma gelmiş. Ancak aradan geçen kısa süreden sonra, o insanı tanıdıkça aslında onun sizin güveninizi kazanmak için rol yaptığını, gerçekte bu kadar da güvenilir bir insan olmadığını fark ediyorsunuz ve onu hayatınızdan tamamen çıkartıyorsunuz.

İşte Google’ın mantığı da tam olarak budur. Etik olmayan, zamana yayılmamış, plansız, kalitesiz, ziyaretçi değil de arama motoru odaklı yapılan SEO çalışmaları da örneğimizdeki gibi neticeleniyor. Google önce çalışma yapılan sitenin çok aktif, kaliteli ve değerli olduğunu düşünüyor, sıralamasını inanılmaz bir şekilde hızlı yükseltiyor. Ancak kısa bir süre sonra aslında sandığı gibi olmadığını, duygularıyla oynandığını fark ediyor ve sizi sıralamadan (hayatından) kalıcı olarak silip atıyor.

Önceki İçerikArama Motoru Optimizasyonu – SEO Nedir?
Sonraki İçerikDoğru Sayfa Başlıkları (Title) Seçimi
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz