H Etiketlerinin (Heading Tags) Önemi

0
5
H Etiketlerinin (Heading Tags) Önemi

SEO İpuçları yazılarımızda sıra “H etiketlerinin” yani “Heading Tags” etkeninin önemine geldi. Arama motoru robotlarının (Örnek: Google Bot) sayfa içeriğinde dikkat ettiği önemli bir faktör olan heading tags kullanımı çok önemlidir. Bunun nedeni arama motoru botlarının, kendisine ve kullanıcılara bilgi veren sayfalara değer vermesidir. Bir kitap düşünün; bu kitabın genel bir konusu, alt başlıkları, bu alt başlıklarının içerisinde de alt konu başlıkları şeklinde bir hiyerarşi söz konusudur. İşte arama motorları web site sayfalarını da bu şekilde görmek ister. Bu kısa ipucundan sonra, artık neticiye geçiyorum ve heading tags kullanımı hakkında size bilgi vermek istiyorum.

H Etiketleri Nedir?

Web site sayfalarının ve içeriğinin konu başlıklarını hem kullanıcılara hem de arama motoru robotlarına bildirmek, onları bilgilendirmek amaçlı kullanılan, kullanılması gereken, SEO ile ilgili site içi optimizasyon açısından çok önemli bir etkendir.

H Etiketleri Neledir?

Bu etiketler belli bir hiyerarşiye göre kullanılır ve şuanda H1, H2, H3, H4, H5, H6 olmak üzere toplam 6 tane mevcuttur. Eğer CSS kullanarak bu etiketlere stil vermek istiyorsanız, H7 için stil tanımlamaya çalışmayın çünkü öyle bir etiket mevcut değil.

H Etiketleri Nasıl Kullanılmalı?

Öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli husus bu etiketlerin kullanımını abartmamanız gerekir. Çünkü bir kitapta 2 tane ana konu işlenmesi ne kadar mantıksızsa, sayfada da 2 tane ana başlık kullanmak o kadar mantıksızdır. Bu yüzden aşağıdaki etiket kullanım sayılarını geçmemenizi öneririm:

H1 – Her sayfada kesinlikle “1” kere kullanılmalı. (Ne eksik, ne fazla.)
H2 ve H3 – Her sayfada en fazla “4” kere kullanılması önerilir.
H4, H5, H6 – Kullanım açısından bir sınırlama yok ancak gereksiz kullanılmaması önerilir.

Arama motoru robotları “H” etiketlerini incelerken “title” etiketini de dikkate alır. Yani nasıl “a” etiketleri ile oluşturduğunuz bağlantılarda “title” kullanıyorsanız, bu etiketi “H” etiketleri için kullanmanızda da fayda var.

H Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Öncelikle “H” etiketlerinde bir hiyerarşi söz konusudur. H1 etiketinden başlayarak, H2, H3… şeklinde devam eder. H1 en büyük başlıktır, yani ana başlık diyebiliriz. Ondan sonra H2 etiketi gelir, ondan sonra H3 şeklinde devam eder ve H6 ile son bulur. Örnek vermek gerekirse bu sayfamızın H1 etiketi “H Etiketlerinin (Heading Tags) Önemi” olarak belirlendi. Yukarıdakiler de “H2” etiketi olarak belirlendi çünkü ana başlıkla ilgili alt başlık konumundalar. Diğer etiketleri kullanmadım çünkü içeriğimizi açıklamak için H1 ve H2 tagları yeterli oldu. Aşağıda da H etiketlerinin HTML içerisinde kullanımı mevcut:

<h1 title=”H1 Etiketi”>H1 Etiketi</h1>
<h4 title=”H4 Etiketi”>H4 Etiketi</h4>

Sonuç olarak hem kullanıcıya, hem arama motoru robotlarına, hem de size yönelik bir etken olan H etiketlerinin kullanımı bu kadar basit ve basit olduğu kadar da önemli.

Önceki İçerikDoğru Anahtar Kelimeler (Keywords) Seçimi
Sonraki İçerikGrafik – Resim Optimizasyonunun Önemi
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz