Grafik – Resim Optimizasyonunun Önemi

0
3
Grafik – Resim Optimizasyonunun Önemi

SEO İpuçları yazı serimizde, sıra grafik yani resim optimizasyonu ile ilgili yazımıza geldi. Web sitesinde kullanılan grafiklerin optimize edilmiş olması, size bir çok yönden avantaj sağlar. Ancak bunlardan en önemli ikisi ziyaretçi yani kullanıcı ve SEO açısından elde edilen avantajlardır. Kullanıcı açısından, web sitenizi ziyaret edenlerin gereksiz yere grafiklerin yüklenmesini beklememesi ve web sitesini olabildiğince hızlı kullanabilmesi açısından avantajlıdır. SEO açısından ise, arama motorlarının sayfa açılış hızına verdiği değer aşikâr, hatta günümüzde SEO ile ilgili en önemli etkenlerden birisinin de sayfa açılış hızı olduğu düşünülüyor.

Sadece hız ile ilgili değil, aynı zaman da görsel aramalarda da kullanıcıların sizin sitenizdeki grafikleri bulması, arama motorları robotlarının grafikleriniz hakkında bilgi sahibi olabilmesi, internet tarayıcılarının da grafiklerinizi nasıl göstereceği ile ilgili komutlar alması açısından grafik – resim optimizasyonu çok önemli. Tamam, grafik optimizasyonunun önemini anladık, peki nasıl yaparız, nelere dikkat etmemiz gerekiyor mu diyorsunuz? İşte dikkate almanızı ve uygulamanızı tavsiye ettiğim ipuçları ve teknikler:

Grafikleri Sıkıştırın

Grafik tasarım ile ilgili biraz da olsa bilgi sahibiyseniz, dijital platformlarda iki tip grafik oluşturulabilindiği hakkında da bilginiz vardır. Bu tipler baskı (CMYK) ve web (RGB) olmak üzere ikiye ayrılır. İşte web için oluşturduğunuz resimleri kaliteden ödün vermeden sıkıştırabilir ve boyutlarını düşürebilirsiniz. Grafik sıkıştırma teknikleri:

  • Photoshop ve benzeri programlar ile kayıt işlemi esnasında sıkıştırma yapabilirsiniz.
  • Eğer arkaplanı saydam olan bir grafik kullanmayacaksanız, .jpg ve .gif formatını kullanın.
  • Online olarak grafikleri optimize edebileceğiniz araçlardan faydalanabilirsiniz, bu araçlar için herhangi bir arama motorunda “online image optimizer” şeklinde arama yapmanız yeterli olacaktır.

Gereksiz Çözünürlüğü Düşürün

Genelde web sitelerinde bir grafik kullanılırken, çözünürlüğe pek dikkat edilmez. Örneğin ben kendi sitemde yayınladığım yazılarda, küçük resimleri kendim hazırlıyorum. Temada kullandığım küçük resim alanımın çözünürlüğü 150 piksele 150 piksel. Buna rağmen çözünürlüğü yüksek bir grafik kullanmamın anlamı yok. Kısacası, gereksiz çözünürlüklerden kaçının, bu grafik boyutlarını da oldukça etkileyecektir.

Grafik – Resim Optimizasyonunun Faydaları

  • Ziyaretçiler gereksiz boyutlardaki grafiklerin yüklenmesini beklemek zorunda kalmaz, böylece belki de hemen çıkma oranınızda da düşüş yaşanabilir.
  • Arama motorları hızlı açılan sayfaları sever ve değer verir, yani SEO ile ilgili de bir çalışma yapmış olacaksınız.
  • Eğer grafikleri kendi sunucunuza yüklüyorsanız gereksiz web alanı ve trafik harcamamış olursunuz.
Önceki İçerikH Etiketlerinin (Heading Tags) Önemi
Sonraki İçerikAnaliz: Arama Motorları
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz