Google Bağlantı Ticaretine Savaş Açtı

0
9
Google Bağlantı Ticaretine Savaş Açtı

Her geçen gün güncellenen, güncellendikçe gelişen, geliştikçe de daha kaliteli olan, daha kaliteli oldukça da daha kaliteli olmaya zorlayan Google, Matt Cutts’ın kaleminden Cuma günü bir açıklama yaparak webmaster dünyasını yerinden oynattı. Google, kalite yönergelerine uygun olmayan şekilde, herhangi bir stratejiye dayandırılmadan, çaylakça yapılan bağlantı çalışmalarını yerden yere vuracak bir hatırlatma yaptı. Matt Cutts’ın “Pagerank aktaran bağlantılar” olarak tanımladığı, webmaster dünyasında “footer link, sidebar link” olarak bilinen popüler versiyonları olan bağlantı türlerinin kalite yönergelerine uymadığını hatırlattı, bu tür bağlantılara yönelen webmasterları tekrar uyardı.

Özellikle Amerika ve İngiltere merkezli yaklaşık 600 haber sitesinin, 18 Şubat – 22 Şubat tarihleri arasında ceza alması Google’ın bağlantı ticaretine ne denli büyük bir savaş açtığının ve bu savaşta ne kadar kararlı olduğunun en açık göstergesi. Açıklamanın devamında ise Matt Cutts, sitenizde bağlantı yayınlamanız karşılığında size para teklif eden kimselerden uzak durun şeklinde bir uyarıda bulunmuş. Google’ın bu tür bağlantılardan dolayı ceza işlem gerçekleştirdiğinden bahsetmiş.

Bu cezalar arasında sitenin Google arama sonuçlarındaki otoritesini yani güvenini kaybetmesi, Pagerank değerinin düşürülmesi gibi işlemlerin yanı sıra, hedef kelimelerinde alt sıralara düşmesi hatta ceza alarak sıralamadan çıkarılmasının dahi olduğu açık ve net bir şekilde belirtilmiş. Tabii tüm bu “üstü kapalı tehdit” bilgilerinin yanı sıra, başınıza gelebilecek bu tür olaylarda izlemeniz gereken yollardan da bahsedilmiş.

Matt Cutts, siteniz ile ilgili yukarıda bahsettiğimiz gibi bir cezai işleme tabii, kalite yönergelerine aykırı durum tespit edilirse, Web Yönetici Araçları hesabınıza bir mesaj alacağınızdan bahsetmiş. Böyle bir mesaj ile karşılaşırsanız, siteniz Google gözünde olan değerini yitirmiş demektir. Yani her türlü düşüşlere, cezalara hazırlıklı olun, kötü günler yakında şeklinde bir mesaj gönderiyorlarmış.

Tavsiye Ettiğim Önlemler ve Çözümler

Google’ın sitenize gelen bağlantılara savaş açtığı bu dönemde, sitenizi riske sokmamak için herhangi bir ceza olayından önce almanızı tavsiye ettiğim önlemler.

Sitenizdeki Dış Bağlantılar

  • Sitenizde “footer link, sidebar link” benzeri ücretli ve/veya hedef sitenin Google’da değerini arttırmaya yönelik spam bağlantılar varsa bunları kaldırın.
  • Eğer bahsettiğimiz bağlantıları kaldırma gibi bir imkanınız yoksa veya bu bağlantılar hedef sitenin trafiğini arttırmaya yönelikse “rel=nofollow” etiketi ile sayfa değerinizi paylaşmak istemediğinizi, bu bağlantının ziyaretçinin tıklaması için yerleştirildiğini, yani trafik sağlama amaçlı olduğunu Google’a zahmetsizce bildirin.
  • Yazı içerisinden ve her yazıda abartılı sayıda bağlantı çıkışı yapmamaya özen gösterin.

Sitenize Gelen Bağlantılar

Eğer “footer link, sidebar link” gibi bağlantılar satın aldığınız veya bu tip ama doğal bağlantılarınızın bulunduğu siteler varsa, bunları tespit ederek irtibata geçin ve kalitesiz “ben spam bir bağlantıyım” diye bağıran bağlantıları sildirin.
Eğer bağlantılar yine sitenizin trafiğini arttırmak amaçlıysa “rel=nofollow” tagı eklettirin.

Bundan sonra satın alacağınız veya yerleştirteceğiniz bağlantılar mümkünse “rel=nofollow” tagı barındırsın ve yazı bağlantısı yerine resim bağlantısını tercih edin. Emin olun bu yöntem hiçbir zaman kalıcılığını kaybetmez ve sitenize herhangi bir zarar getirmez.
Tabii ki her ne şekilde bağlantı satın alırsanız yada bağlantı yerleştirtirseniz mutlaka sitenizin konusu ile ilgili otoriter, güncel, benzersiz içerikten oluşan ve ziyaretçi trafiği yüksek siteleri tercih edin.

Yeniden İnceleme Talebi

  • Eğer siteniz ceza almışsa ve web yöneticisi araçları hesabınıza yukarıda bahsettiğim uyarı gelmişse, tavsiye ettiğim önlemleri titizlikle gerçekleştirin.
  • Tüm önlemleri aldıktan sonra, yeniden inceleme talebi gönderin ve başınızdan geçenleri detaylıca anlatın. Burada başınızdan geçenler, kendinizi “bağlantı satın almamış veya bağlantı satmamış” bahtsız bir webmaster gibi göstermeniz gerekiyor.

Sonuç olarak her gelişme ile gördüğümüz gibi Google her geçen gün kalite yönergelerine uyumlu bir algoritmaya doğru merdivenin basamaklarını teker teker çıkıyor. Google merdiveni çıktıkça da, gerçek “SEO Uzmanı” olan ve bu işin hakkını veren kişiler de hak ettikleri saygıyı ve ilgiliyi görebilecek.

Önceki İçerikYandex Kullanım Oranı Bing’i Geçti
Sonraki İçerikAlan Adı (Domain) Uzantılarının SEO İçin Önemi
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz