Gelişme: Google Panda Algoritması

0
2
Gelişme: Google Panda Algoritması

Son aylarda özellikle ziyaretçi odaklı içeriğe sahip internet sitelerini, arama sonuçlarında daha ulaşılabilir kılmak adına Google, Panda algoritmasında güncellemeler yapıyor. Takvimler 22 Ocak tarihini gösterdiğinde, Google, Panda algoritması üzerinde bir güncelleme yaptı ve bu güncelleme İngilizce arama sonuçlarında %1,2 oranında bir etkiye neden oldu. Google, Panda algoritması ile birlikte kaliteli ve güvenilir internet sitelerini daha iyi tespit etmek için ve aradıkları konu hakkında kaliteli ve güvenilir bilgilere ulaşmak isteyen ziyaretçiler için çalışmalarını sürdürüyor.

Google yetkilileri, Webmaster Merkezi isimli bloglarında, Google Panda algoritmasındaki güncelleme ile ilgili resmi bir açıklama yaptı ve internet sitesi sahipleri için bir takım önerilerde bulundu. Bu önerilerin ana konusu ise kullanıcı deneyimini, yani ziyaretçi memnuniyetini arttırmak ve ziyaretçilere aradıkları konu hakkında bilgi verebilmeye odaklanmış içerikler hazırlamakla ilgili olduğundan bahsedildi.

Aynı zamanda internet sitesi sahiplerine, arama sonuçlarındaki sıralamalar ile ilgili gelişmeleri sadece Google Panda algoritmasına yormamaları gerektiğini, son bir yıl içerisinde yaklaşık 500 algoritma güncellemesi yapıldığını ve Panda güncellemesinin bunların sadece küçük bir kısmını oluşturduğunu da hatırlattı.

Google Panda Algoritmasına Nasıl Uyum Sağlanır?

Yetkililer, Google Panda algoritması ile ilgili güncellemenin yanı sıra, bu güncellemelere uygun olmanın yollarını da ziyaretçiler için açıklıyor. Ben de değerli ziyaretçilerim için bu yolları anlaşılabilir bir şekilde tercüme ederek, kendi bilgi birikimi de katarak açıkladım. İşte dikkat etmeniz gereken hususlar:

  • İçerikler, doğru ve güvenilir bilgilerden oluşmalı.İçerikler, uzman ya da konu ile ilgili yeterli bilgisi olan birisi tarafından hazırlanmış olmalı.
  • İçeriklerde, herhangi bir üslup bozukluğu, yazım hatası olmamalı, içerik rahat okunabilmeli.
  • İçeriklerde, anahtar kelime yoğunluğunu veya kod-içerik oranını iyileştirmek amaçlı gereksiz tekrarlar kullanılmamalı.
  • Sadece arama sonuçlarında listelenerek ziyaretçi trafiğini arttırma amaçlı içerikler olmamalı.
  • İnternetteki diğer sitelerden kopyalanmış veya birçok siteden derlenmiş olmamalı, özgün araştırma, özgün anlatım kullanarak benzersiz bir içerik oluşturulmalı.
  • Her içerik, arama sonuçlarında listelendiği diğer sitelerin içeriklerinden kaliteli olmalı, onlardan daha fazla ve daha doğru, daha faydalı bilgilerden oluşmalı.
  • Özensiz ve aceleye getirilerek oluşturulmuş içerikler kullanılmamalı.
  • İnternet sitesinin ana konusu, içeriğin konusu ile mümkün olduğunca ilgili olmalı.
  • Ziyaretçiler içerikten faydalanırken dikkatini dağıtacak şablonlar, reklamlar olmamalı.

Google Panda algoritmasının yanı sıra yaptığı diğer çalışmalar ile artık kopya içeriğin zararlarını ve başarı getiremeyeceğini anlamak gerekiyor. İçeriğin sadece benzersiz yani özgün olması da yetmiyor, daha çok başarı için daha kaliteli, doğru ve detaylı bilgilerin olduğu içerikleri tercih etmek gerekiyor.

Önceki İçerikAnaliz: Arama Motorları
Sonraki İçerikAlan Adında Anahtar Kelime Geçmeli
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz