Doğru Sayfa Başlıkları (Title) Seçimi

0
6
Doğru Sayfa Başlıkları (Title) Seçimi

SEO İpuçları arasında önemli bir ipucu da web sitenizin anasayfa ve alt sayfalarında kullandığınız başlıklar, kullanıcıların yaptığı aramalarla ilgili sonuçlar listelenirken arama motorları tarafından da başlık olarak kullanılır. Bu yüzden SEO açısından doğru başlık seçimi çok önemlidir. Eğer dikkatli bir kullanıcıysanız, Google ve diğer arama motorlarında yaptığınız aramalarda sonuç olarak listelenen sitelerin başlıklarında mutlaka ve mutlaka aradığınız kelimelerin tamamı veya bir kısmı mevcut olduğunu fark etmiş olmalısınız.

Bu gözlemimiz neticesinde sayfa başlıklarının arama motoru optimizasyonu için önemini ispatlamış olduk.

Doğru Sayfa Başlıkları Nasıl Seçilir?

Doğru sayfa başlığı seçerken dikkat etmeniz gereken önemli hususlar mevcuttur. Bu hususlar şunlardır:

  • Sayfa başlıklarında dikkat edeceğiniz ilk ve en önemli husus arama motorlarının 65-70 karaktere kadar başlık desteklemektedir. Bu yüzden sayfa başlıklarınızı kısa ve net yapmaya özen gösterin, eğer bu karakter limitini aşarsanız arama sonuçlarında devamının görünmeyeceğinin bilincinde olun.
  • Web sitenizdeki tüm sayfaların başlıkları, sayfa içeriği hakkında hem arama motorlarına hem de kullanıcılara en doğru bilgiyi verecek şekilde seçilmelidir.
  • Yeni bir sayfanın başlığını oluştururken, yukarıdaki husustan sonra sayfanızın içeriği ile ilgili en çok aranan kelimeleri seçerek başlığınızı bu sonuçlara göre oluşturmalısınız.
  • Eğer sayfanızda diğer sitelerden farklı bilgiler varsa, bunu başlıkta belirtebilirsiniz. Örneğin “Wordpress Temaları” yazarsanız genel ve rekabeti çok fazla olan bir başlık seçmiş olursunuz. Ancak sayfanızda sadece ücretli WordPress temaları mevcutsa, bunu belirtin. Böylece hem daha az rakibiniz olacak, hem de kullanıcılar daha doğru sonuçları bulacağı için hemen çıkma oranınız azalacaktır.
  • Başlığınız yeterince kısaysa, ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Örneğin “ücretsiz wordpress temaları” 70 karakterden kısa, bunu hemen değerlendirelim ve “muhteşem ücretsiz wordpress temaları” şeklinde bir başlık seçerek kullanıcıların ilgisini çekelim.

Tüm bu hususlara dikkat ettiğiniz ve sayfa içeriklerinizi kaliteli tuttuğunuz zaman hem SEO açısından hem de ziyaretçi trafiği açısından çok olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Önceki İçerikSEO Nasıl Yapılmalı?
Sonraki İçerikDoğru Sayfa Açıklamaları (Description) Seçimi
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz