Doğru Sayfa Açıklamaları (Description) Seçimi

0
5
Doğru Sayfa Açıklamaları (Description) Seçimi

SEO İpuçları kategorisinde yayınladığım bir önceki “Doğru Sayfa Başlıkları (Title) Seçimi” başlıklı yazımda konu ile ilgili detaylı bilgi vermiştim. Sayfa başlıklarından sonra gelen en önemli etken sayfa açıklamaları yani description içeriğidir. Aynı sayfa başlıkları gibi sayfa açıklamaları da arama motorları tarafından, kullanıcıların yaptığı aramalarla ilgili sayfaları listelerken kullanılır. Özellikle sayfa başlığı ile uyumlu, özgün ve açıklayıcı, özet şeklinde sayfa açıklamaları, arama sonuçlarındaki organik sıralamanızı yükseltmekte önemli bir rol oynar. Bir sonraki yazımda sayfa anahtar kelimelerinin, yani keywords içeriğinin artık Google tarafından önemsenmediğini anlatacağım, kaçırmamanızı tavsiye ederim, şimdi konumuzdan devam edelim.

Doğru Sayfa Açıklamaları Nasıl Seçilir?

Doğru sayfa açıklamaları seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar şunlardır:

  • Sayfa başlıklarında olduğu gibi, sayfa açıklamalarında da öncelikle karakter sayısına dikkat etmeniz gerekir. Google ve diğer arama motorları sayfa açıklamalarında 155-160 karaktere kadar dikkate alır ve arama sonuçlarında sayfa başlığınızın altında kullanır. Bu yüzden SEO için çok önemlidir.
  • Sayfa açıklamalarında karakter sınırı olduğundan dolayı ne uzun ne de kısa tutmamalısınız. Ortalama 155 karakter sayfa açıklamaları en uygunudur.
  • Sayfa başlığınıza uygun bir sayfa açıklaması seçmeniz, organik sıralamanızı yükseltebilir, bu yüzden anahtar kelimelerinizi abartmadan yazdığınız açıklamada geçirmeniz yararınıza olacaktır.
  • Sayfa açıklamalarını sakın anahtar kelimeler ile doldurmayın çünkü Google ve ziyaretçiler bunu pek hoş karşılamaz. Bunun yerine sanki bir paragraf yazıyormuş gibi, tanıtım yazılarında uygulanan yöntem gibi kullanıcıya açıklayıcı bir metin sunarken anahtar kelimelerinizi de içerisinde geçirmeniz yararınıza olacaktır.
  • Kullanıcı açısından yeterli bir sayfa açıklaması sitenizin ziyaretçi trafiğini arttırmada etkili rol oynayabilir.

Bu hususlara dikkat ettiğiniz taktirde faydasını görebilirsiniz, en azından kalite standardı yüksek olan bir web sitesi izlenimi vermenize yaracaktır ve arama motoru optimizasyonu ile ilgili site içinde bir avantaj elde etmiş olacaksınız.

Önceki İçerikDoğru Sayfa Başlıkları (Title) Seçimi
Sonraki İçerikDoğru Anahtar Kelimeler (Keywords) Seçimi
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz