Doğru Anahtar Kelimeler (Keywords) Seçimi

0
5
Doğru Anahtar Kelimeler (Keywords) Seçimi

SEO İpuçları kategorisinde yayınladığım bir önceki “Doğru Sayfa Açıklamaları (Description) Seçimi” konulu yazımda, anahtar kelimeler yani meta keywrods ile ilgili de bir yazı yazacağımdan bahsetmiştim. Sayfa başlıkları ve sayfa açıklamalarından sonra, sayfa anahtar kelimeleri ile ilgili bu yazıyı da yazmış oldum ve diğer etkenlere geçiş yapacağım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki sayfa anahtar kelimeleri benim biraz kafamı karıştırmaya başladı. Google, artık meta keywords taglarına önem vermediğini ve dikkate almadığını resmi olarak açıklamasına rağmen, geçenlerde bir sitemde karşılaştığım olay, beni meta keywords ile ilgili farklı düşüncelere sevk etmeye yetti. Öncelikle karşılaştığım bu olayı anlatmak istiyorum:

Bu güne kadar site içi optimizasyon ile ilgili olarak ilk dikkat ettiğim etkenler sayfa başlıkları, sayfa açıklamaları ve sayfa anahtar kelimeleri oluyordu. Ancak WordPress ile ilgili bir blogumda, bir sayfaya eklediğim anahtar kelimelerin, yaptığım bir aramada sayfa başlığı olarak Google tarafından kullanıldığını gözlemledim. Yani Google, yaptığım bir aramada benim blogumdaki bir sayfanın başlığını, anahtar kelimelerimin arasından seçerek oluşturup bana sundu. Bu da beni bir hayli şaşırttı çünkü daha önce böyle bir durumu ne gördüm, ne de duydum. Hemen bir takım denemeler gerçekleştirdim ve analiz oluşturdum, bunu da sizlere açıklıyorum.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki arama motorlarının geneli olmasa da Google artık sayfaların head bölümü içerisinde bulunan meta keywords etiketini arama sonuçlarını listelerken, sıralama açısından dikkate almıyor. Yani sıralamanıza etki etmesi için sadece doğru sayfa başlıkları ve sayfa açıklamalarını kullanmanız yeterli oluyor. Ama bahsettiğim gibi son yaşadığım olayla birlikte, sizlere anahtar kelimeler ile ilgili iki seçenek sunabilirim:

Eğer sayfa başlıklarınız ve sayfa açıklamalarınız ile, sayfa içeriğini yeterince açıklayabiliyorsanız, o sayfada anahtar kelimeler kullanmanıza gerek yok.

Eğer sayfa başlıklarınızın yeterli olmadığını düşünüyorsanız, anahtar kelimelerinizin arasında alternatif başlıklar yerleştirebilirsiniz.

Bu iki seçenekten hangisini seçersiniz bilmiyorum ama, yine de sayfa anahtar kelimelerini seçerken dikkat etmenizi önerdiğim hususları açıklıyorum:

Diğer sayfa kimliğini oluşturmanıza yarayan etiketlerin seçimini yaparken dikkat etmeniz gereken hususlarda olduğu gibi, sayfa anahtar kelimelerinizi de belli karakteri geçmeyecek şekilde belirlemelisiniz. Bu konuda kesin bir bilgi olmamasına rağmen 255-260 karakter ve 10 anahtar kelimeden fazla kullanmamanız Google açısından olmasa da diğer arama motorları açısından faydalı olabilir.
Bahsettiğim gibi eğer sayfanızda pek çok alt konu başlığı varsa ve sayfa başlığınız bunları açıklamaya yetmiyorsa alternatif sayfa başlıklarını sayfa anahtar kelimeleri olarak belirlemeniz faydalı olabilir.
Her ne amaçla olursa olsun, ister sayfa ile ilgili anahtar kelimeleri, ister alternatif başlıkları kullanın, kesinlikle sitenizin her sayfasında tamamen aynı anahtar kelimeleri kullanmaktan kaçının. Bunu bir hiyerarşi şeklinde yapmanız faydalı olur.
Mesela SEO kategorisinde, site içi arama motoru optimizasyonu ile ilgili bir yazı yazdıysanız anahtar kelimeleriniz bu şekilde olabilir. Yani “SEO, site içi SEO, site içi SEO nedir, site içi SEO nasıl yapılır” gibi kesinlikle sayfa içeriğinizle alakalı hiyerarşik anahtar kelimeler seçebilirsiniz.
Benim kişisel olarak fikrimi ve uyguladığım yöntemi soracak olursanız, ben sayfa anahtar kelimeleri kullanmamayı tercih ediyorum. Çünkü yeterli bir başlık ve açıklama kombinasyonu bana fayda sağlamaya yetiyor.

Önceki İçerikDoğru Sayfa Açıklamaları (Description) Seçimi
Sonraki İçerikH Etiketlerinin (Heading Tags) Önemi
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz