Arama Motoru Optimizasyonu – SEO Nedir?

0
61
Arama Motoru Optimizasyonu – SEO Nedir?

Herkesin bilgi ve tecrübelerine dayanarak farklı şekilde cevapladığı “Arama Motoru Optimizasyonu – SEO Nedir?” sorusuna bende bir cevap vermek istedim. Günümüzde internet kullanıcılarının sayısı her geçen gün çok büyük bir hızla artıyor. Türkiye’de son verilere göre yaklaşık 35 milyon internet kullanıcısı mevcutmuş. Ülkemizde internet alanında bu kadar büyük kitlelere hitap eden yegane oluşumlar ise arama motorları olarak görünüyor. Bu arama motorları arasında en çok kullanılan, hatta “tek-el” olarak da tanımlayabileceğimiz Google arama motoru bazı internet kullanıcıları tarafından “internet” sanılıyor. Hatta tarayıcıyı açtığında karşısına Google çıkmazsa afallıyor, internette bir sorun olduğunu düşünüyor. Son dönemlerde ülkemizde Yandex gayet güzel girişimler yapıyor ancak uzun yıllar Google’ın tahtını sallayabileceklerini sanmıyorum.

Kısacası, arama motoru denildiği zaman aklımıza ilk Google geliyor. Bireysel veya kurumsal web site ve sitelerinize ücretsiz bir şekilde ziyaretçi akışı sağlamak, sitenizin konusu ile ilgili kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda sitenizin üst sıralarda listelenmesinden geçiyor. Web sitenize giren ziyaretçi ne kadar çok olursa, o kadar fazla kazanç sağlayacağınız bir gerçek. Önemli nokta burada ortaya çıkıyor, çünkü hiç bulunmamış, bilinmeyen bir şeyden kazanç elde etmeye çalışmıyorsanız, üst sıralarda listelenmek için rekabete girmeniz gerekiyor. İşte arama motoru optimizasyonu yani SEO tam da bu noktada devreye giriyor. Google, web sitelerinin aramalardaki sıralamasını belirlerken, çok sayıda kritere dikkat eder. Eğer web siteniz bu kriterlere uygunsa, Google size belli bir değer verir ve bu değer aranan kelimede rakibiniz olan diğer sitelerden yüksekse, sıralamanız da onlardan yüksek olur.

Sonuç olarak, Google ve diğer arama motorları kullanıcı tarafından yapılan aramada web site veya sitelerinizi listelerken, belli kriterlere göre bunu yapıyor. Bu kriterleri iyileştirmek, web sitesini arama motorlarına sevdirmekte konumuz olan arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılıyor.

Sonraki İçerikSEO Nasıl Yapılmalı?
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz