Analiz: Arama Motorları

0
26
Analiz: Arama Motorları

Arama motorları, internet sitelerini ve alt sayfalarını yazılı, görsel ve benzeri içerikleri ile birlikte veri tabanına kayıt ederek, sunduğu araçları kullanarak bu veri tabanı içerisinde anahtar kelimeler ve diğer terimler ile arama yapan kullanıcılara en alakalı ve faydalı verileri ulaşılabilir kılmak için çalışan sistemlerdir. Ulaşılabilir kılmaktan kasıt, sonuçlar arasındaki konumunu yükseltmektir. Eldeki verilere göre, arama motorlarında arama yapan kullanıcıların ortalama %40 oranındaki büyük bir kısmı, ilk sırada listelenen internet sitesini ziyaret ediyor. Aynı zamanda ilk sayfada aradığını bulamayarak, ikinci ve sonraki sayfalarda şansını deneyen kullanıcıların sayısı oldukça az.

Arama Motorlarının Önemi

Günümüzde arama motorları o kadar işlevseldir ki, neredeyse tüm tarayıcıların açılış sayfası olarak kullanılmaktadır. Hatta bazı kullanıcılar tarayıcı açıldığında boş bir sayfa veya herhangi bir site ile karşılaştıklarında internet bağlantılarında bir sorun olduğunu bile düşünmektedir. İşte bu kadar işlevsel, kullanılan, ihtiyaç duyulan arama motorları da internet siteleri için büyük bir “ücretsiz pazarlama” sahasıdır.

Arama Motorlarının Kullanım Oranları

Arama motorları arasında en çok bilinen, kullanılan ve en başarılı olanı Google’dır. Dünya genelinde Google arama motorunun kullanım oranı %90 civarındayken, ülkemizde %99 kullanım oranı ile tam anlamı ile tek-eldir.

Google arama motorunu Bing ve Yahoo takip etmektedir. Son zamanlarda ise Yandex oldukça girişken davranarak, kullanıcı kitlesini arttırmak için faaliyet göstermektedir. Ancak Google’ın hem kullanıcılarına sağladığı imkanlar, hem de alışkanlıklar, insanları Google’dan başka bir arama motoru kullanma ihtiyacı duymamaya sürüklüyor.

SEO İçin Hangi Arama Motoru?

Yukarıda bahsettiğim gibi, arama motorları arasında en çok kullanılan, değerlendirme kriterleri en tutarlı olan Google, SEO çalışmaları için en önemli arama motorudur. Çünkü anahtar kelime ve diğer terimler ile ilgili yapılan aramalarda ulaşılabilir olup internet sitenizin ziyaretçi trafiğini arttırmak istiyorsanız, potansiyel ziyaretçi kitlesinin en büyük olduğu arama motoruna odaklanmak gerekir.

Ancak fazla zaman ayırmasanız bile, en azından diğer arama motorlarının da internet sitesi yöneticileri için oluşturduğu araçları kullanarak sitenizi kayıt etmeniz ve site haritası göndermeniz faydalı olacaktır.

Önceki İçerikGrafik – Resim Optimizasyonunun Önemi
Sonraki İçerikGelişme: Google Panda Algoritması
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz