Alan Adında Anahtar Kelime Geçmeli

0
4
Alan Adında Anahtar Kelime Geçmeli

Arama motorlarının, en azından Google’ın veritabanına bir sayfayı arama yapan kullanıcılara sunmak için kayıt ederken dikkat ettiği en temel üç ölçüt vardır. Bunlar sayfa başlıkları, sayfa açıklamaları ve alan adıdır. Eğer bu üç ölçüt eşleşirse büyük avantaj sağlanabilir. İşte bu yüzden alan adında anahtar kelime mutlaka geçmelidir. Örneğin Google arama motorunda “Sercan Şanal” anahtar kelimeleri ile bir arama yaptığınız zaman benim internet sitemin anasayfası aşağıdaki şekilde çıkacaktır. Dikkat ederseniz hem sayfa başlığında, hem sayfa açıklamasında, hem de alan adında “Sercan Şanal” anahtar kelimeleri geçiyor, yani bu arama için SEO açısından “mükemmel” bir uyum söz konusu.

Peki hiç düşündünüz mü, örneğin “Sercan Şanal” anahtar kelimeleri ile bir arama yaptığınızda karşınıza “328.000” arama sonucu çıkacaktır. Yüz binlerce arama sonucu içerisinde, benim internet sitem neden ulaşılabilir konumda? Mesela alan adımda “Sercan Şanal” geçmeseydi, sadece sayfa başlıkları ve sayfa açıklamaları ile bu kadar ulaşılabilir olur muydum? Hayır!

Görüldüğü gibi, ne kadar rekabetli bir anahtar kelime olursa olsun, eğer alan adınızda anahtar kelime geçiyorsa, belki milyonlarca, belki de milyarlarca arama sonucu içerisinde mutlaka az veya çok ulaşılabilir olursunuz. Ancak rekabetli ve arama sonucu yüksek anahtar kelimelerde kalıcı bir şekilde ulaşılabilirlik sağlamak için SEO çalışmaları yapmak-yaptırmak gerekebilir.

Yukarıdaki grafikte görüşdüğü kadarı ile, anahtar kelime ile bire bir eşleşen alan adlarının, kullanıcılar tarafından yapılan aramaların sonuçlarında birinci sırada sunulma oranı sürekli artıyor. Bu da arama motorlarının, özellikle de Google’ın anahtar kelime ile bire bir eşleşen alan adlarına ne kadar önem verdiğinin açık ve net bir göstergesi.

Önceki İçerikGelişme: Google Panda Algoritması
Sonraki İçerikAnaliz: SEO Teriminin Popülerliği
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz