Alan Adı (Domain) Yaşının Önemi

0
1
Alan Adı (Domain) Yaşının Önemi

Arama motorları arasında en çok kullanılan Google’ın, son dönemlerde oldukça önemsediği alan adı ölçütleri (domain odaklı SEO kriterleri) arasında başı çekenlerden birisi de alan adının yaşıdır. Google alan adının yaşına “eski ve köklü web siteleri, kullanıcaya güven verir” mantığından yola çıkarak böyle bir uygulama yaptığını savunuyor. Genel olarak doğru bir mantık, ancak büyük bir kitle Google’ın bu uygulamasının ardında yeni faaliyete başlamış ticari kurumsal oluşumlar yani firmalar için SEO çalışmalarını engelleyerek elde edebileceği bazı maddi çıkarlarında olduğunu savunuyor.

Bu maddi çıkarlar ile ilgili şöyle bir örnek vermek istiyorum, yeni bir firma açtınız ve çok yüksek ihtimalle alan adınız yani web siteniz de yeni olacaktır, değil mi? İşte bu yeni alan adınız Google gözünde şimdilik güven vermeyen bir imaja sahip olacaktır, en azından birkaç ay veya biraz daha uzun bir süre boyunca da (diğer yüzlerce ölçütü de hesaba katmak gerekir, süre buna göre değişiklik gösterir) böyle kalacaktır. Yapacağınız-yaptıracağınız SEO çalışmalarından tam anlamı ile verim almanız pekte mümkün olmayacaktır.

Buna rağmen yine de SEO çalışmaları yapmak-yaptırmak istiyorsanız, maliyetleriniz normalin üzerinde olacak, aldığınız dönüşümler ve elde ettiğiniz başarı da normalin oldukça altında olacak, üstelik sürekli web siteniz hedef kelimelerde dalgalanarak “bir varmış bir yokmuş” misali masal kahramanlarını andırmayacak bir yapıda olacaktır.

Ancak madalyonun öbür yüzüne bakacak olursak, en azından alan adınız yaşını başını alana kadar, yani Google gözünde “güvenli” imajı yaratana kadar, istediğiniz her anahtar kelimede zahmetsiz bir biçimde ilk sırada çıkma şansınız var. Kısacası Google’ın en büyük gelir kaynağı olan Google Adwords.

İşte bu örnekte de anlaşılabileceği gibi, büyük bir kitle Google’ın bu uygulamasının asıl amacının, yeni açılmış firmaları Google Adwords’e yöneltmek daha doğrusu mecbur bırakmak ve böylece hem gelirlerini arttırmak, hem de firmaları Google Adwords ile dijital pazarlamaya alıştırmaktır. Yüksek bir ihtimalle SEO’da gerekli başarı elde edilse bile firma tarafından Google Adwords kullanılmaya devam edilecektir.

Aslında bakılırsa bu iddia asılsız gibi de gözükmüyor, yani Google gibi ticari kurumsal bir oluşumun bu şekilde bir uygulama ile bir taşla iki hatta daha çok kuş vurması ve bu uygulamasını da mantıklı sebep göstererek açıklayabilmesine şaşırılmamalı. Gerçekten de bana göre hem kullanıcılar açısından, hem de Google açısından doğru bir uygulama.

Tüm bunları bir kenara bırakarak ana konumuz olan SEO ile ilgili ölçütümüze dönüş yapalım. Örnekte de anlaşılabilir olduğu gibi, eğer yeni bir alan adınız varsa SEO konusunda tam bir başarı elde edebilmeniz pek mümkün değil. Bu yüzden eğer mümkünse geçmişi uzun ve temiz bir alan adı tercih edilmeli.

Eğer yıllanmış bir alan adına sahip değilseniz, sahip olma imkanınız yoksa, sahip olduğunuz halde alan adı hedefinize uygun değilse (örneğin sırf yıllanmış olduğu için alakasız bir alan adı kullanılmaz tabii ki) yine de SEO’ya önem verilmemeli anlamı çıkartılmamalı.

Burada bahsettiğim olay sadece güvenilir, otoriter bir alan adına sahip rakibiniz 3 ayda 3.000 lira maliyet ile bir hedef kelimede ilk sırada listelenmeyi başarabiliyorsa, siz bunu 6 ay gibi bir sürede belki 4.500-6.000 lira gibi bir maliyet harcayarak başarabilirsiniz. Ayrıca ceza alma, dalgalanma gibi riskler de göz ardı edilmemeli.

Tabii işinde uzman, gerçek bir SEO hizmeti sağlayan kişi veya kurum, sizin 3 aylık alan adınızı Google ve diğer arama motorlarında rakibinizin 3 yıllık alan adından daha kaliteli kılabilir. Bu yazımız hem SEO hizmeti veren başlangıç ve orta düzeydeki okuyucularıma, hem de firma sahiplerine veya firmanın ilgili yetkililerine böylece faydalı oldu diye düşünüyorum.

Önceki İçerikAnaliz: SEO Teriminin Popülerliği
Sonraki İçerikYandex Kullanım Oranı Bing’i Geçti
Sercan Şanal dijitalde 2009'dan beri deneyimi olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) temelli veriye dayalı dijital büyüme uzmanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz